חיפוש

דגשים לתכנון נכון של מטבח חדש

עודכן: 16 בפבר׳ 2020


אילו שיקולים חייבים לקחת בחשבון כשמתכננים מטבח חדש ? איזה צורת מטבח תתאים במרחב של הבית שלי, מה רוחב המעברים המומלץ וכמה ארונות צריך ? כל אלה הן רק חלק מהשאלות שעולות כשניגשים לתכנן מטבח חדש . טיפים והמלצות איך לעשות את זה נכון.


תכנון מטבח חדש

טיפים לעיצוב ותכנון מטבח החלומות


כידוע המטבח הוא אחד המקומות המרכזיים ביותר בבית הישראלי. היות והוא בדרך כלל נתפר למידות הבית ומוגדר כעבודת נגרות מורכבת יחסית הוא גם מקבל תקציב משמעותי בשיפוץ של בית ועל כן חשוב שיתאים לצרכים שלכם בדיוק.

כשניגשים לתכנן מטבח חדש מומלץ לשים לב לתנועה במרחב הבית ולתנועה אל המטבח, במטבח עצמו ומהמטבח לפינת האוכל והסלון וכך יהיה ניתן להסיק מניתוח התנועה במרחב, על צורת המטבח הרצויה, כזו שתתאים לתנועת המרחב ותאפשר זרימה ולא תייצר מכשולים לא רצויים. צורות המטבח הנפוצות ביותר הן-

1 מטבח בפריסת ח'- פריסת ח' תתאים לחלל מטבח גדול ורחב. במקרה זה רצוי לחשוב על שיטת "משולש הזהב" (עלייה נרחיב בהמשך) ועל יצירת משטח עבודה בסמוך לכיריים כדי למנוע מצב של המון הליכה בתוך המטבח הגדול בזמן בישול. בנוסף יש לתת דגש לשתי הפינות במטבח ולתכנן אותן כראוי.

2 מטבח בפריסת ר'- במקרה של פריסה זו כדאי למקם את הכיריים בקיר אחד ועל הקיר הניצב לו למקם את הכיור והמקרר כך נדאג לשמור על "משלוש הזהב". יש לתת דגש על הפינה ולנצל אותה לטובת אחסון נכון ונוח. צורת הר' מייצרת מרחב בפינה הנגדית למטבח ויש לתכנן אותה בצורה חכמה או לייעד אותה לפינת אוכל.

3 מטבח בפריסת שני פסים מקבלים - פריסה זו תתאים לחללי מטבח קטנים. במצב זה כדאי למקם את הכיריים והמקרר בדופן אחת ואת הכיור ומשטח העבודה בדופן המקבילה. המרחק בין שתי הדפנות ינוע בין 110-120 ס"מ, מרחק שיאפשר לנו לפתוח מגירה עד הסוף בנוחות מבלי לפגוע בדופן השנייה של המטבח.

4 מטבח בקו אחד- פריסה המיועדת בדרך כלל לחללי מטבח צרים וקטנים שאינם מאפשרים אף אחת מהפריסות האחרות. בפריסה זו נמקם את הכיור, הכיריים והמקרר באותה השורה באופן רציף כך שנייצר משטח עבודה גדול ככל הניתן.


קודם לכן הזכרתי שיטת תכנון מטבח ידועה שנקראת שיטת "משולש הזהב", לטובת מי שעדיין לא שמע על השיטה הזו ארחיב עלייה בכמה מילים. שיטת משולש הזהב בעולם המטבחים, משמעה שמירה על כללי התנועה בין שלושה אלמנטים במטבח, תנועה זו המכונה משולש הזהב נעה סביב האלמנטים החשובים ביותר במטבח והם - כיור, מקרר וכיריים. התנועה בין שלושת הפעולות - ניקוי, אחסון ובישול חשובה ביותר בזמן השימוש במטבח והיא מאפשרת צמצום הליכה מיותרת בתוך המטבח ותפעול נוח בעת הבישול. לכן נדאג ליצר בכל מטבח צורת משולש דמיונית בין שלושת האלמנטים כשהמרחק האידיאלי בניהן אינו עולה על צעד וחצי בין אלמנט לאלמנט. (מטר וחצי בערך)
נקודות חשובות לתכנון מטבח חדש


נקודות נוספות שחשוב שתתעמקו בהן בעת תכנון מטבח חדש הן מוצרי החשמל. אם כבר קיימים ברשותם מוצרי חשמל למטבח אל תשכחו לתכנן את המרחב במטבח עבורם, החל מהמקרר הגדול ועד למתקן המים על השיש. במידה ותכננתם להתחדש במוצרי חשמל עשו שיעורי בית לפני תכנון המטבח היות ועולם מוצרי החשמל התרחב בשנים האחרונים ואפשר למצוא מקררים ומדיחי כלים אינטגרליים שניתן להטמיע אותם בתוך חזית המטבח ולקבל מטבח בקו נקי.

נקודה נוספת וחשובה היא צורת האחסון במטבח. מגירות בדרך כלל נחשבות נוחות יותר לאחסון כיון שהן נשלפות אלינו ולא מצריכות להתכופף או לטפס לארון גבוהה. בנוסף מגירות יקרות בערך פי 2-3 ממחיר של ארון עם חזית פשוטה עקב הפרזול המורכב יותר, למרות המחיר כדאי לשקול שימוש ביותר מגירות על פני ארונות לפחות באחסון של הכלים שמשמשים אתכם יום-יום. אנו ממליצים בחום להוסיף מגירת בקבוקים סמוך לכיריים שם תוכלו לאחסון בקבוקים ותבלינים בתוך מגירות נסתרות.

פח האשפה הוא נקודה חשובה ביותר בתכנון המטבח החדש. חשבו האם אתם מעדיפים פח חבוי בתוך ארון במטבח, מתחת לכיור או פח חיצוני שעומד בחוץ. לרוב נשאף למקם את הפח סמוך לכיור לפנוי נוח ולא מלכלך (במידה ולא מותקן טוחן אשפה בכיור)

מזווה למוצרים יבשים ואחסון ירקות ופירות הוא עוד נקודה שצריך לחשוב עליה. בעבר היה במטבח "ארון אוויר" בעל רפפות חיצוניות המאפשרות זרימת אוויר ובתוכו היו מאחסנים בצל, שום והירקות שאינם דורשים קירור. היום ארונות האוויר התחלפו ארונות מטבח בעלי חריצי אוורור או סלסלות גלויות שהפכו לאלמנט עיצובי.

נקודה אחרונה וחשובה מאוד ברכישת מטבח חדש - אנו ממליצים להימנע ככל הניתן מפרזולים בעלי מנגנונים משוכללים מידי היות והם מתגלים כמסורבלים לאורך זמן.


עכשיו, אחרי שאתם יודעים את בסיס עקרונות תכנון המטבח אתם יכולים להתחיל לחקור את הצרכים שלכם, להכין סקיצה ראשונית ולדעת לחפש ולשים את האצבע על נקודות תורפה בכל מטבח שיעצבו עבורכם. כך מובטחת לכם עבודת עיצוב מדויקת במיוחד עבור הצרכים שלכם.


אתם מוזמנים להגיע לאחד הסניפים שלנו להתרשם ולהתייעץ לפני שאתם מקבלים החלטה חשובה ברכישת מטבח חדש .

בהצלחה!


694 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול